piątek, 6 stycznia 2012

Przygody skrzata Wiercipiętka

Dziś polecam coś "lokalnego" - czyli bajeczkę wydaną w Rzeszowie -"Przygody skrzata Wiercipiętka". Autorem jest Andrzej Grabowski (nie ten słynny aktor ;-), a ilustracje wykonał Stanisław Ożóg.
Jest to bardzo ciekawa i sympatyczna bajeczka, opisująca życie i przygody leśnych skrzatów i zwierząt. Poniżej zamieszczam pierwszy rozdział i ilustracje. Dzieciom i dorosłym lubiącym bajki - bardzo polecam :-)

 Na koniec - śliczna kołysanka:

14 komentarzy:

 1. Czy ktoś może pamięta bajkę podobną do powyższej, wydana około 1984/85 rok, w której występują skrzaty w znacznie większych ilościach.

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 2. Robercie, trochę za mało szczegółów, napisz coś więcej. Pamiętasz format bajki, grubość, jakieś imiona postaci?

  OdpowiedzUsuń
 3. Format był nieco mniejszy od a4, grubość ok.24-32 strony . Miękka, błyszcząca okładka.Układ pionowy. W bajce występowały min.skrzaty i owady. Opisana historyjka działa się prawdopodobnie w świecie umiejscowionym w wysokiej trawie lub w lesie. Wydaje mi się, że były tam jakieś rysunki ogromnych owoców, prawdopodobnie poziomek albo truskawek. Słabo to wszystko pamiętam bo gdy ją miałem byłem w wieku ok 5-8 lat.Przypomniałem sobie o niej pod wpływem pokazanej powyżej bajki.
  Pozdrawiam serdecznie

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne do poczytania na dobranoc :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Robercie - z Twoim opisem kojarzy mi się "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Konopnickiej, ale to chyba za grube. Poza tym nie bardzo mam pomysł, ale będę jeszcze myśleć. Również pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :-)

  Krysiu - to prawda, bardzo sympatyczna bajeczka :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno nie było to "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Może ta bajka wyszła w małym nakładzie bo rzeczywiście nie widziałem nigdzie w internecie informacji na jej temat, mimo że graficznie prezentowała się doskonale.

  Gdy byłem dzieckiem miałem angielską wersje pewnego zbioru bajek po angielsku, która prawdopodobnie była tłumaczeniem takiej samej książki po Polsku tj.krótkich bajeczek związanych z Arktyką/tundrą w której występowały, często ubrane w ludzkie stroje, takie zwierzęta jak lis, zając, niedźwiedź, jakieś gatunki ptaków itp. Wiele rysunków zawiera np. namioty ze skóry podobne do jurt. Wszystko było doskonałe artystycznie. Na jednym rysunku lis trzymał w paszczy próbującą odlecieć dziką gęś, a na innym niedźwiedź, coś opowiadając, trzymał na nosie jakieś malutkie zwierzę. Ciekawy jestem, czy ktoś wie co to za książka.
  Jeszcze raz pozdrawiam
  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 7. Robercie - tej kolejnej książeczki tez niestety nie kojarzę. Szkoda, że nie mogę pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że może mi się uda z czasem znaleźć jakąś informację. Internet 5 lat temu był o wiele uboższy niż obecnie. A co będzie za 5 lat?

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 9. Pytałem niedawno o książkę ze zwierzętami z Arktyki. Okazało się, że chodziło tutaj o bajki z ilustracjami Jewgienija Raczowa ( w wersji angielskiej to Evgenii Rachev ). Lista książek z jego ilustracjami znajduje się na stronie http://evgenii-rachev.narod.ru/english/list.html . Mi chodziło o książkę "Kutkha the raven" Po polsku wydano z książek tego ilustratora "Jak lisica uczyła się latać". Być może to to samo, tylko pod innym tytułem i okładką.

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 10. Robercie - zajrzałam pod ten link i bardzo mi się spodobały ilustracje. Opisałam 2 podobne bajki - jedna to Lisica Chytruska (http://wilddzik.blogspot.com/2011/04/lisica-chytruska-bajka-nie-cakiem-dla.html), a druga Ziarnko Bobu (http://wilddzik.blogspot.com/2011/11/ziarnko-bobu-cz-1-o-koguciku-o-zotym.html). Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ma to jak fachowiec porozmawia z fachowcem :-)
  Tyle ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspomniane książki rzeczywiście mają doskonałe ilustracje, bardzo przypominające stylem Raczowa. Jednak szkoda, że nigdy nie wydano w Polsce książki "Kutkha the raven" ( po Polsku byłoby to " Kruk Kutcha" ), mimo że wydawnictwo Małysz wydało ją w naprawdę wielu krajach, bo według mnie jest to najlepszy zilustrowany przez tego ilustratora zbiór opowiadań.

  Pozdrawiam
  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam wszystkich...

  Poszukuję baśni "Niezwykłe przypadki skrzata Bazylego"... Może ktoś zna namiary na stronę na której mogę znaleźć coś na ten temat...

  Pozdrawiam
  Kaśka

  OdpowiedzUsuń
 14. Witaj Kasiu, niestety nie znam tej bajki. Próbuj szukać na allegro, w antykwariatach lub w bibliotekach dziecięcych. Życzę powodzenia :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń